niedziela, 1 sierpnia 2010

Cel musi być motywujący.

 ,,Są tylko dwie rzeczy, których można w życiu być pewnym: śmierć i podatki".
Benjamin Franklin

 Cel musi motywować Cie do jego realizacji. Jednak aby go osiągnąć, musisz mieć wpływ na proces realizacji.

Na przykład wygrana w LOTTO w żaden sposób nie zależy od Ciebie (pomijając fakt wysłania kuponu) i nie motywuje Cię do niczego (poza faktem odwiedzenia kolektury).

Myśląc o celu, myśl, czy masz wpływ na jego realizację. Jak możesz planować zrobienie czegoś, czego nie możesz nawet dotknąć? To tak, jakbyś zaplanował sobie lot na słońce. Gorący pomysł, ale może lepiej stąpać po ziemi?

Podobny problem jest, jeżeli zaplanujesz sobie zrobienie czegoś w nierealnie krótkim czasie, na przykład napisanie siedmiotomowej encyklopedii w tydzień (skrajna abstrakcja), zakładając jednocześnie pracę ciągłą 24h na dobę bez snu w tym okresie. W takim przypadku fizjologia ludzka będzie silniejsza i po kilkudziesięciu godzinach zaśniesz. Równie abstrakcyjny jest cel niektórych rodziców wygłaszany często w odniesieniu do dorosłych już dzieci słowami: "Moim celem jest uchronić moje dziecko przed błędami".

Po pierwsze, jest to niewykonalne. Po drugie, brak tu ekologii . Nawet jeśli naszym zdaniem coś jest błędem, drugi człowiek może to widzieć z zupełnie innej perspektywy. Zabraniając dziecku przewracania się, nie dajemy mu szansy na naukę chodzenia. Żeby chodzić, trzeba chodzić, wywracać się, wstawać i znów się wywracać, i wstawać. Aż do skutku.

OK, masz już cel zależny od Ciebie, ale czy na pewno będziesz dążył do jego realizacji z przyjemnością, entuzjazmem, pasją, czyli miał motywację do działania?

Ktoś powiedział: "Bez entuzjazmu nigdy nie osiągnięto niczego wielkiego".

Doskonale wiesz, jak to jest, kiedy coś Cię kręci. Ten błysk w oku, radość działania, tworzenia. Właśnie wtedy jesteś w stanie przenosić góry. Właśnie w takim stanie nie istnieje dla Ciebie słowo "niemożliwe", a zastępujesz je pytaniem: "jak to zrobić?" To samo musisz czuć analizując postawiony cel. Wtedy jesteś pewien, ze cel Cię "buduje" i jesteś w stanie go osiągnąć.


"Entuzjaści to wojownicy, których cechuje hart ducha i trwałe wartości. Entuzjazm stanowi podstawę postępu. Dzięki niemu możliwe są osiągnięcia, bez niego pozostaje tylko alibi".
(Henry Ford)

Ale co zrobić, gdy cierpliwość się kończy? Jak zmotywować się do wytrwania w momentach, w których "źródełko wysycha"? Z motywacją jest jak z płomieniem: często gaśnie, ale człowiek potrafi go wzniecić ponownie. Każdy musi znaleźć własną metodę na rozniecenie płomienia. Niektórzy po prostu starają się nie myśleć o wczoraj i dzisiaj, ale patrzą przed siebie i myślą, co będzie jutro, za miesiąc, za rok.

"Nie ma windy do sukcesu, musisz wejść po schodach"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz