niedziela, 16 czerwca 2013

Co czytał Jan Paweł II ?


Przeżyliśmy w swoim życiu taki okres "eureka", kiedy to "odkryliśmy amerykę" i zobaczyliśmy, że świat jest nieco inny niż sądzimy. 

Karol Wojtyła dawno temu miał dylemat czy swoje życie związać z aktorstwem czy duchowieństwem. Każdy wie co wybrał, nie każdy wie jak wybrał. Wpływ na niego miała szczególna książka.

Jakoś to tak jest, że w większości wypadków to jakaś książka pokazuje nam, drogę w którą mamy iść. W przypadku Karola Wojtyły były to Rady i przestrogi napisane przez św. Jana od Krzyża.
Człowieka, który działał w XVI wieku. Św. Jan pisze w kontekście zostania dobrym zakonnikiem,
każdy jednak może zinterpretować jego słowa. Oto kilka cytatów:

"Żałować bardzo za każde zmarnowanie czasu"
Kłania się zarządzanie czasem i odpowiedzialność za to, czego się NIE zrobiło.

"We wszystkich rzeczach, wzniosłych czy niskich, miej Boga za cel"
Siła koncentracji!

"W niebie i na ziemi wybierać zawsze to, co niższe, a miejsce i zajęcie ostatnie."
Tutaj prosta zasada, że biznes buduje się na groszach, taka pozytywistyczna praca u podstaw.

"Nigdy nie mieszaj się do tego, co nie zostało ci polecone, i nie upieraj się przy twoim zdaniu, chociażby było słuszne."
Czyli niejako wielkie streszczenie tego co Dale Carnegii zawarł 400 lat później w książce:
,,Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi"

"Na sprawy obce, dobre czy złe, zupełnie nie zwracaj uwagi, bo oprócz tego, że stanowi to okazję do grzechu, jest także przyczyną roztargnienia i osłabienia ducha."

Inaczej nie zwracaj sobie głowy pierdołami na które nie masz wpływu, gdyż jest to marnotrawienie czasu, który mógłbyś wykorzystywać do osiągnięcia swojego celu. Telewizja, zbędne dyskusje polityczne, czy przemądrzanie się w szkole czy pracy.

"Chociażby sprawy twojego stanu i obowiązki sprawiały ci trudności i przykrości, nie zaniedbuj się w nich z tego powodu, ponieważ nie będzie tak stale"

Proste opisanie efektu "flow". A więc naturalnym jest to, że nie zawsze masz chęć aby iść w stronę swojego celu. Dojdzie tam tylko ten, który będzie do niego szedł nawet jak mu się nie będzie chciało i droga będzie bardzo trudna.

"Pamiętaj o tym, żeś wstąpił po to, abyś był świętym; dlatego nie pozwalaj królować w twej duszy żadnej rzeczy, która by nie prowadziła do świętości."

W tamtych czasach słowo święty miało nieco inne znaczenie. Teraz świętym nazywamy człowieka, którego papież wyniósł do takiej godności. W średniowieczu świętymi nazywano po prostu chrześcijan. W XVI wieku, była więc forma pośrednia i świętym nazywano człowieka bardzo wierzącego, dobrego chrześcijanina.Rozpoczynasz rozwój osobisty czy budowanie biznesu po to, aby go zbudować i każda chwila którą poświęcisz na coś innego np. granie na komputerze czy oglądanie TV nie prowadzi cię do Twojego celu.

"Staraj się sprawić przyjemność raczej innym niż samemu sobie, w ten sposób nie będziesz czuł zazdrości ani przywiązania do bliźniego."

Im więcej dasz, tym więcej wróci do Ciebie, jeżeli nie w postaci pieniędzy, to w postaci szczęścia.

Zapiski św. Jana od Krzyża to najstarsze przesłania dotyczące rozwoju osobistego. Mają blisko 500 lat! Faktem jest, że podstawy filozofii życiowej zwanej dzisiaj Rozwojem Osobistym wymyślono setki lat temu i nic się nie zmieniły. Opisano je tylko na nowo, bardziej dokładniej i dostosowano do dzisiejszych realiów. Podstawy są nienaruszone.

Jeżeli w wielkiej przenośni Rozwój Osobisty porównamy do jakiejś skali, to człowiek samoistnie bez własnej ingerencji może osiągnąć jedynie poziom na skali samorozwoju jaki charakteryzuje jego rodziców, lub środowisko w którym żyje jeżeli w tzw. "środowisku" spędza więcej czasu niż z rodzicami. Dalszy rozwój wymaga już naszego własnego zaparcia i ambicji, aby osiągnąć w życiu więcej szczęścia, niż jest to uznawane za normę w naszym otoczeniu.

Rozwój osobisty to proces. Zaczyna się od "nauki chodzenia", potem czytania, bo nasze środowisko umie czytać. W dzisiejszych czasach raczej nie mamy wpływu na to czy uczymy się czytać czy nie. Nasze środowisko to umie, i my też będziemy! Już nawet podstaw przedsiębiorczości uczą w szkołach.

Mamy więc na drodze Rozwoju Osobistego chodzenie i czytanie. Są dalsze poziomy "wtajemniczenia" począwszy od wiedzy zawartych w książkach z serii "hurra będę milionerem" - a więc prawo przyciągania, zasada pareto itp., przez wiedzę konkretną z zakresu prawa i finansów (w przypadku rozwoju w dziedzinie przedsiębiorczości), aż po drobną praktykę, a więc działalność gospodarczą.

Nikt nie dyskutuje już z tym, że umiejętność czytania i pisania jest potrzebna do rozwoju. Dzisiaj pytanie "czy
nauka czytania jest ważna w życiu" wywołuje uśmiech. Za 100 lat najprawdopodobniej każdy będzie znał teorię samorozwoju, tak jak dzisiaj każdy umie czytać! To jest naturalne.

Do każdego celu musimy wykonać pierwszy krok. Aby nauczyć się czytać musimy poznać literki i wtedy już się nauczymy czytać. Posiądziemy jakąś umiejętność to zauważcie ile wiedzy możemy zdobyć. Umiejętność
czytania jest wrotami do wiedzy.

Wracając  do św. Jana od Krzyża, spójrzcie na te kilka ciekawych, brzmiących tajemniczo zdań i uzmysłówcie sobie, że powstały 500 lat temu!

"1. Aby dojść do smakowania wszystkiego, nie chciej smakować czegoś w niczym. Aby dojść do poznania wszystkiego, nie chciej npoznawać czegoś w niczym. Aby dojść do posiadania wszystkiego, nie chciej posiadać czegoś w niczym. Aby dojść do tego, by być wszystkim, nie chciej być czymś w niczym.

2. Aby dojść do tego, w czym nie smakujesz, powinieneś iść przez to, czego nie smakujesz. Aby dojść do tego, czego nie poznajesz, masz iść przez to, czego nie poznajesz. Aby dojść do posiadania tego, czego nie posiadasz, masz iść przez to, czego nie posiadasz. Aby dojść do tego, czym nie jesteś, masz iść przez to, czym nie jesteś.

3. Gdy zatrzymujesz się nad czymś, przestajesz dążyć do wszystkiego. Aby dojść całkowicie do wszystkiego, musisz zaprzeć się siebie całkowicie we wszystkim. A gdy dojdziesz do posiadania wszystkiego, masz to posiadać nie pragnąc"
Cała ta wiedza z kilkuset lat gdzieś tam jest. Trzeba do niej dotrzeć. Nie trzeba wymyślać nic nowego.
Nie wolno się tylko zatrzymywać!

Tam gdzie się drzewo rąbie to wióry lecą! Więc działajcie jak najwięcej, a jestem pewna, że sukces to tylko kwesta czasu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz