środa, 23 czerwca 2010

Odwlekanie - jak się z tym uporać?


,,Pochlebiaj mi,a mogę Ci nie uwierzyć.Krytykuj mnie,a mogę Cię nie lubić.

Zignoruj mnie,a mogę Ci nigdy nie wybaczyć.Dodaj mi otuchy,a nigdy Ci tego nie zapomnę"

Wiliam Arthur Ward


Wielu z nas ma (niestety) kłopot z odkładaniem rzeczy na później. Zamiast zrobić coś teraz kombinujemy jak koń pod górkę by znaleźć sobie inne zajęcie - a to co mało przyjemne, mimo że TRZEBA to zrobić, odsuwamy w czasie. Takie odwlekanie hamuje nas w drodze do przodu, bo zamiast zająć się tym co istotne, tracimy masę energii na szukanie wymówek by tego nie zrobić.

Trochę jak z bolącym zębem - zamiast jak najszybciej przejść się do dentysty, unikamy borowania jak ognia. W efekcie chodzimy z bolącym zębem i zajmujemy myśli tym jakie to nieprzyjemne, i do tego pewnie jeszcze fundujemy sobie trochę poczucia winy, czemu już tego nie załatwiliśmy.

W wikipedii jest ciekawy artykuł wyjaśniający psychologiczne podłoża zjawiska prokrastynacji. Poniżej znajdziesz ekstrakt tego tekstu dotyczący głównie tematu: co zrobić by się uporać z odkładaniem.

A oto kilka sposobów:

1. Uwierz w siebie

Można ją nabyć ucząc się stopniowo jak działać i odnosić sukces, mierząc się początkowo z najprostszymi zadaniami, a następnie z coraz ambitniejszymi.

Inna, trudniejsza metoda polega na pozbawieniu się potrzeby bycia ocenianym - ważne jest zrozumienie, że docenia się ludzi za to, kim są, a nie tylko za to, co zrobili.

2. Wyznaczaj osiągalne cele

Ważne jest również, aby wyznaczać cele osiągalne, które można podzielić na mniejsze, łatwe do wykonania czynności. De facto, odwlekacze mają tendencję do skupiania się na dalekosiężnych, imponujących celach zapominając przy tym o swoich mniejszych osiągnięciach. Trudno również im oszacować ile tak naprawdę mają czasu, przez co, ich działania znacznie się opóźniają (co tym samym jest źródłem stresu).

3. Wyznacz krótkie okresy czasu na zadanie

Następna metoda polega na wyznaczaniu krótkich (np. 15 minutowych) okresów czasu na zadanie i powtarzaniu ich aż do wykonania go. Gdy zaczniemy działać w ten sposób, łatwiej jest się za nie zabrać.


4. Zacznij od najtrudniejszych - potem będzie łatwiej

zaczynaj od najbardziej nieprzyjemnych zadań lub spraw, które chciałbyś odłożyć na później,nudne i długie zadania dziel na kilka części,


5. Odrzuć perfekcjonizm

wykonuj zadania z myślą, że do perfekcji dochodzi się małymi krokami, a nie za pierwszym podejściem.

www.martadymek.suportio.pl

www.1-szy.net/ambasadazdrowia

www.zdrowa-praca.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz