poniedziałek, 23 września 2013

Podejmowanie decyzji.


Dziś poznasz jedno ze słów, ktore potrafi wprowadzić nas w stan, w którym zgadzamy się na prośbę drugiej osoby mimo tego, że uzasadnienie tej prośby jest totalnie irracjonalne. 


Bez wzgledu na pochodzenie, wykształcenie i doświadczenie życiowe podlegamy działaniom mechanizmów psychologicznych, które wykorzystują naszą bezrefleksyjność i sprawiają, że podejmujemy decyzje na podstawie totalnie irracjonalnych przesłanek.

Zgodnie z powszechnie znaną regułą rządzącą ludzkim zachowaniem, prosząc kogoś o oddanie nam przysługi, zwiększymy szanse spełnienia naszej prośby, kiedy dostarczymy tej osobie jakieś uzasadnienie. 
Co więcej, czasem owo uzasadnienie nie musi być ważne....wystarczy, że po prostu istnieje.

W eksperymencie Ellen Langer (psycholog z Uniwersytetu Harvarda), do kolejki stojącej przed kserem w jednej z bibliotek podchodziła osoba (wspłpracownik Langer) i prosiła o wpuszczenie jej poza kolejnością. Swoją prośbę przedstawiała na 3 różne sposoby:

A. Raz mówiła:
"Przepraszam, czy mogę skorzystać z ksera, ponieważ spóźnię się na wykład?"

B. Drugim razem mówiła:
"Przepraszam, czy mogę skorzystać z ksera?"

C. Za trzecim razem mówiła:
"Przepraszam czy mogę skorzystać z ksera, ponieważ chcę zrobić kila odbitek?".

Łatwo zauwazyć, że ostatnia prośba zawierała bezsensowne uzasadnienie.
Wyniki eksperymentu były zdumiewające: na prośbę (A) zawierającą sensowne wyjaśnienie pozytywnie odpowiedziało 94%badanych. Przy prośbie bez uzasadnienia (B) liczba reakcji pozytywnych spadła do 60%. W trzeciej sytuacji (C) pojawiło się 93%odpowiedzi pozytywnych, pomimo bezsensownego uzasadnienia. Różnica pomiędzy uzasadnieniem sensownym a bezsensownym wynosiła tylko 1%.

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo przekonania drugiej osoby do pożądanego przez Ciebie zachowania, wówczas użyj słowa "ponieważ", a następnie uzasadnij swoją prośbę. 

W przypadku, kiedy prośba będzie dość standardowa siła Twojego uzasadnienia nie bedzię miała większego znaczenia - wystarczy, że owo uzasadnienie jedynie wystąpi....



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz