poniedziałek, 31 maja 2010

Czym jest mowa ciała.



Mowa Ciała jest wrodzonym sposobem wyrażania myśli i emocji poprzez nasze ciało. Ta prastara forma komunikacji jest określana mianem parajęzyka.Opiera się bezpośrednio na dynamice ruchu.


Jest językiem wrodzonym, którego używa każdy człowiek.Elementami przekazu mowy ciała są: postawa ciała, gesty dłoni, ramion, mimika twarzy, nogi a także głos, którego wydobywanie się, ma początek w ciele człowieka. Może być świadoma lub instynktowna (zaprogramowana) przez
środowisko i otoczenie.

Oprócz wyrazu sama w sobie, pełni także funkcję wzmacniania lub osłabiania wypowiedzi słownych, gdy występuje brak spójności. Jest podstawową "wizytówką"człowieka w kontaktach z innymi ludźmi.

Intuicyjnie każdy z nas potrafi ją rozumieć. Jest językiem wieloznacznym, który należy interpretować w zależności od kontekstu i sytuacji a także samego znaczenia danego sygnału
niewerbalnego.

Większość sygnałów takich jak skinienie głową do przodu czy ręce uniesione do góry są zrozumiałe dla każdego człowieka bez względu na narodowość czy jego pochodzenia.
Co czyni z mowy ciała językiem uniwersalnym i międynarodowym.

Z pozycji narratora, stwórzmy przykładowy model człowieka i zobrazujmy jeden dzień z jego życia. Popatrzmy na niego pod kontem Mowy Ciała a nie tego co mówi. Nazwijmy go"Pan Mowa Ciała", co jest oczywiście fikcyjną tożsamością ale ułatwi Ci zrozumienie tematu.

Nasz bohater jest wziętym negocjatorem handlowym, który mieszka gdzieś w centrum Polski. Ma żonę i dwójkę dzieci.Pracuje w dużej korporacji. W wolnych chwilach spędza czas
z przyjaciółmi grając w kręgle, pokera lub popijając piwo w barze. Jakie ma to znaczenie?
To kształtuje jego osobowość i indywidualny sposób wyrażania za pomocą języka ciała.

Jest ranek, nasz bohater wstaje i wykonuje gest przeciągania się z rękoma wyciagniętymi do góry. Prawa i lewa stopa maszerują w kierunku jadalni, tam ze zwieszonym karkiem do
dołu gasi swoje pragnienie wodą mineralną. Spogląda na zegarek: jest poddenerwowany, chyba spóźni się do pracy!

Przyśpieszonym krokiem podąża przed siebie, twarz skupiona,wzrokiem wodzi dookoła.

Ktoś patrzy na niego i myśli: Ten facet jest zdenerwowany i gdzieś się spieszy! Ciekawe co się stało? Po drodze wchodzi do ulubionej cukierni a tam na widok jego ciastek jego wyraz twarzy zmienia się.

Kąciki ust idą w górę, sylwetka się prostuje, jego ruchy są spokojniejsze a oddech głębszy. Z torebką śniadaniową załadowaną "po brzegi wychodzi".

Codziennie zebranie w biurze. Omówienie dzisiejszych działań.

Szef przyjmuje postawę dominującą. Dłonie na stole, postawa pochylona do przodu świadczy o lekkiej agresji.

Głowa lekko wysunięta. Nadgarstki skierowane przodem do współpracowników, są sygnałem otwartości i chęci "wciągnięcia"we własną ideę. Głos donośny.

Nasz bohater emocjonalnie reaguje na wszelkie uwagi. Patrząc z boku widać, ze zależy mu na przychylności swego zwierzchnika.Ale obiecany awans, dostaje go jego kolega z pracy.

Dlaczego nasz bohater nie był na tyle pewny swoich zasług, aby w bardziej zdecydowany sposób bronić swoich argumentów? Przecież zrobił to co do niego należało a jednak awans przypadł komuś innemu o mniejszych efektach.

Czy może tajemnica sukcesu tkwi w mowie ciała?

Czy może dlatego, że jego konkurent przyjął postawę lidera i na co dzień jest człowiekiem bardzo zdecydowanym pełnym przywódczych zdolności?

Z pewnością osobowość człowieka ma ogromny wpływ na to jak jest odbierany, co wyraża mową swojego ciała.

Czy dostrzegasz już jaki wpływ na życie człowieka może mieć Mowa Jego Ciała?


www.martadymek.suportio.pl
www.zdrowa-praca.blogspot.com
www.ambasadazdrowia.mycali.biz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz