niedziela, 5 grudnia 2010

Zasada Pareto i perfekcjonizm.

Czytałam o tym  wiele razy i niewiele z tego czytania wynikało. Naprawdę zrozumiałam moc tych ułatwiających życie reguł dopiero, gdy zaczęłam pracować z ludźmi, którzy stosują je na co dzień...

Jak więc zastosować w praktyce zasadę mówiącą, że 20% Twojej pracy odpowiada za 80% efektów?
Odpowiedź: szukać, szukać i jeszcze raz szukać owych 20%, które są kluczowe w każdym zadaniu,
jakie mamy do wykonania. Weźmy przykład tworzenia strony internetowej - podejście zgodne z zasadą
80/20 to jak najszybsze uzyskanie funkcjonalności i wrzucenie informacji na stronę.

Na co trzeba uważać? Podczas tego wrzucania możemy ulec pokusie wypróbowania tysiąca wielkości i
krojów czcionek, kolorów itd. Dzięki temu tracimy czas, a strony jak nie było, tak nie ma. Trzeba
zdać sobie sprawę z celu istnienia takiej strony i od razu iść prosto do tego celu. Wszelkie rozdrabnianie się na nieistotne szczegóły, podczas gdy kluczowe elementy są wciąż nie zrobione, nie ma sensu.

Podsumowując - praktyczne zastosowanie tej zasady polega na wyławianiu priorytetów i ciągłym  skupianiu się na tym, co w danej chwili najważniejsze. Efekty stosowania takiego podejścia przechodzą wszelkie oczekiwania - wzrost efektywności działań jest nie do przecenienia.

A o co chodzi w zasadzie KISS?

Jest to skrót od "Keep It Simple, Stupid". Chodzi o utrzymywanie prostych rozwiązań i nie komplikowanie ich niepotrzebnie dodatkami, które niewiele wnoszą. Normą jest to, że mamy ogrom pomysłów na udoskonalenie, komplikowanie i dodawanie "bajerów". Nie wszystkie są warte wdrażania.

Jeśli dane rozwiązanie działa i dobrze spełnia swoją rolę - zwykle zamiast poświęcać wiele czasu/pieniędzy na lekkie udoskonalenie go - dobrze jest poświęcić czas na zrobienie czegoś zupełnie nowego w innym miejscu "frontu", gdzie Twój czas jest w danej chwili bardziej potrzebny.

Wracając do przykładu tworzenia strony internetowej - jeśli ktoś zbytnio skomplikuje funkcjonalność, doda tony niepotrzebnych opcji, z których korzysta "aż" 0,0043% użytkowników, to może sobie zaszkodzić, bo nowi odwiedzający będą czuli się przytłoczeni ilością opcji i zagubieni.

Tak więc jeśli coś działa, dobrze spełnia swoją rolę, to się tym nie zajmujemy... Jeśli nie jest konieczne, by coś zmieniać - koniecznym jest, by tego nie zmieniać.

Perfekcjonizmu - jest on najczęściej przeszkodą na drodze do sukcesu.
Zamiast czekać, aż będą idealne warunki, bez końca dopieszczać jeden projekt lub nie zaczynać czegoś,
bo nie ma szans na zrobienie tego idealnie - po prostu działaj. Nie wszystko musi być od razu "idealne" - ważne, by w ogóle zaistniało i by spełnić główne założenia/cele swojego projektu. Krótko mówiąc - niech wątki poboczne i detale nie przesłonią Ci celu - przeznaczaj czas na to, co naprawdę najważniejsze.


Kiedy ktoś chce skierować Twoją uwagę na rzeczy drugo lub trzeciorzędne, podczas gdy zajmujesz się
pierwszorzędnymi - rób dalej to, co robisz, trzymaj się tego, co najważniejsze w danej sprawie. Zawsze wyszukuj krytycznie ważne 20% danego zadania i od tego zaczynaj jego wykonanie (kiedy po spędzeniu 20% czasu przeznaczonego na projekt masz już 80% rzeczy gotowych - satysfakcja jest ogromna).

Nie komplikuj zbytnio tego, co robisz. Odsiewaj pomysły, które niewiele dają, a bardzo komplikują sprawę...

Amerykańskie strony internetowe są doskonałym przykładem stosowania zasady KISS - często toporne, pozbawione wręcz grafiki, mające bardzo podstawową funkcjonalność, a jednak właśnie te strony odnoszą często sukces w sieci (np. zobacz, jak skomplikowana jest strona wyszukiwarki Google ;). 
Polacy mają skłonność do budowania stron "atrakcyjnych" - Flashe, fruwające ptaszki, wdzięk, dźwięk, nie wiadomo, co jeszcze, a do tego bardzo słaba użyteczność i funkcjonalność.

Jeszcze jedno - niech fakt, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić perfekcyjnie nie powstrzymuje Cię od robienia tego.: 
   http://bsg-polska.org/index.php?ref=506973

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz