poniedziałek, 1 lipca 2019

Zostań rentierem inwestując w edukację finansową.

Znalezione obrazy dla zapytania Zostań rentierem inwestując w edukację finansową.

Wielu ludzi uważa, że Amerykanie najbardziej obawiają się terroryzmu. 

Inni myślą, że raka. Dziennik USA Today informuje, że największy strach wśród Amerykanów wywołuje wizja wyczerpania się pieniędzy, gdy nie będą już pracować. Dobrą wiadomością jest to, że ludzie żyją dłużej, złą – że wielu osobom zabraknie pieniędzy.

Jeśli oczekujesz, że państwo zaopiekuje się Tobą i… pozostałymi 75 milionami ludzi z pokolenia wyżu demograficznego, to jesteś częścią tego problemu. Liczba ludzi osiągających wiek emerytalny, będzie rosnąć i według amerykańskiego Instytutu Badań ds. Świadczeń Pracowniczych (Employee Benefit Research Institute), wpływy z podatku od wynagrodzeń nie wystarczą, żeby pokryć wypłatę pełnych świadczeń. W dalszej części raportu czytamy, że fundusze ubezpieczenia społecznego wyczerpią się i do 2034 roku zostanie utracona możliwość wypłacania świadczeń.

Rada bogatego ojca brzmi: „Naucz się dbać sam o siebie”.


Kryzys systemu emerytalnego zaczął spędzać sen z powiek większości Amerykanów od przemówienia prezydenta George’a W. Busha na temat reformy systemu ubezpieczeń społecznych, podczas orędzia o stanie państwa w lutym 2006. Prywatyzacja systemu ubezpieczeń społecznych jest ryzykowna, jeśli Amerykanie nie opanują finansowego alfabetu.

Jeżeli liczymy na to, że przeciętny człowiek będzie sam zarządzał swoimi pieniędzmi przeznaczonymi na emeryturę, musimy zacząć uczyć podstaw finansowego alfabetu. Dziś szkoły nie uczą nawet, jak posługiwać się kartami kredytowymi. Zawsze było to dla mnie dziwne, że w szkole nie uczymy się o pieniądzach, choć KAŻDY ich używa, niezależnie od tego, czy jest bogaty czy biedny, mądry czy głupi.

Czy możemy oczekiwać, że każdy będzie mądrze inwestował, żeby zabezpieczyć się na przyszłość, jeśli nie otrzyma finansowej edukacji? Dzisiaj system emerytalny ma poważne problemy… a my razem z nim. Jednak nasz problem nie zaczyna się, gdy osiągamy wiek 65 lat, ale gdy rozpoczynamy naukę w szkole, mając 5 lat. Najwyższy czas, abyśmy zaczęli uczyć dzieci o pieniądzach.

Usilnie nakłaniam wszystkich, aby spojrzeli prawdzie w oczy – emerytura nie zapewni im utrzymania na stare lata. Równie istotne jest uświadomienie sobie, że plany emerytalne są narażone na korupcję w firmach i wahania na rynku papierów wartościowych, czyli także nie są sposobem na zapewnienie sobie spokojnej pod względem finansowym emerytury.

Najwyższy czas, żeby zacząć polegać na innych typach inwestycji i aktywów w celu zabezpieczenia się na starość.

Oto moje wskazówki dotyczące tego, jak przygotować sobie beztroską emeryturę:
1. Przygotuj plan finansowy – stwórz wizję swojej finansowej przyszłości;
2. Zrozum, dlaczego fundusz emerytalny nie może być jedynym elementem Twojego portfela inwestycyjnego i zacznij rozważać inne możliwości;
3. Przeprowadź auto-audyt i dowiedz się, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz;
4. Zdobądź edukację, która pozwoli Ci dostrzegać okazje dające większe możliwości wyboru różnorodnych strategii inwestycyjnych;rozważ inne, nietradycyjne rodzaje inwestycji, jak np. nieruchomości;pozostań przy pracy na etacie, ale w wolnym czasie stwórz mały biznes, żeby zatrzymać więcej tego, co zarobisz;
5. Otaczaj się wykwalifikowanymi doradcami, którzy pomogą Ci podejmować decyzje;
6. Zacznij kontrolować swoje emocje związane z pieniędzmi; dowiedz się, jak profesjonalni inwestorzy chronią się przed wahaniami rynku.

Przerażająca jest myśl, że dla dwóch trzecich emerytów świadczenia emerytalne nadal są głównym źródłem dochodu, a dla jeszcze większej liczby – jest to jedyny dochód. Zdobywaj finansową edukację i „naucz się dbać sam o siebie.

Skoro w najbogatszym kraju świata już wiedzą, że niedługo zabraknie pieniędzy na tradycyjne emerytury, na co liczą Polacy? Nadzieja pokładana w ZUS-ie i filarach opartych na funduszach inwestycyjnych jest raczej życzeniem, które się nigdy nie spełni, a nie rozsądnym planem emerytalnym. Czy nie sądzisz, że powinieneś coś zrobić, póki nie jest za późno? Co podpowiada Ci Twoja finansowa inteligencja? Czy ją rozwijasz, czy stosujesz wymówkę, że jeszcze masz czas i zaczniesz później? Później czyli nigdy, bo już będzie za późno...

O drodze Roberta Kiyosaki od bankruta do człowieka niezależnego finansowo przeczytasz w jego książce „Młody bogaty rentier”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz