,,Za każdym człowiekiem sukcesu stoi 10 osób, które ukształtowało,pomogło,uwierzyło -sukces to ich zasługa."Nikodem Marszałek
Czy należysz do osób, które z końcem roku dokonują bilansu minionych 12 miesięcy i planują cele do osiągnięcia podczas nadchodzących 12 miesięcy? Czy planujesz zadania na kolejny miesiąc? tydzień? na jutro?
Jeśli tak, to jakie pytania stawiasz sobie w takim momencie? Czy tego typu pytania stawiasz sobie w codziennym życiu? Wiem, jak ważne jest to w biznesie.
Czy wiesz, że Albertowi Einsteinowi przypisywane są słowa: "Kwestionuj wszystko i pytaj o wszystko"? Nie było i nie ma pewnie drugiego człowieka, który miałby tak bogate doświadczenie w zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi na nie.
3-latek od wielu godzin zadaje pytania mamie, która odpowiada mu na nie. Pytania typowe, które najczęściej zaczynały sie od słów: a dlaczego …? Na pytanie: Mamo, a dlaczego gryziesz korek od butelki? malec już nie dostał odpowiedzi! W życiu nawet dzieci zadają bardzo inspirujące pytania. Warto ich słuchać i odpowiadać na nie. Warto pielęgnować wspaniałą dziecięcą cechę - ciekawość. Rozwijanie tej cechy i korzystanie z niej ułatwia zmianę myślenia. Można wtedy przestać osądzać, wyrokować, krytykować i z góry "wiedzieć lepiej". Łatwiej zejść ze swojej pozycji patrzenia i spojrzeć na sytuację oczami innej osoby.
Polecam książkę "Myślenie pytaniami" Marilee Adams, którą wydało Wydawnictwo Studio Emka.
W przedmowie do tej książki Marshal Goldsmidth, uznany przez American Mamagement Association za jednego z pięćdziesięciu wielkich myślicieli i liderów, pisze:
…"I ty, gdy będziesz czytać tę książkę, miej cały czas na uwadze swój potencjał i swoje mozliwości. Skup uwagę na drodze, która pozwoli ci je najpełniej wykorzystać. Zadaj pytanie:
Jakie najwspanialsze możliwości potrafię sobie wyobrazić?…"
Takie podejście określa się jako budowanie na silnych cechach. Zaleca unikania budowania na słabościach.